Reprodukčne toxické faktory v pracovnom prostredí
Od júna 2024 nadobudli účinnosť viaceré zmeny v právnych predpisoch, ktoré sa týkajú ochrany zdravia zamestnancov pred nepriaznivými vplyvmi karcinogénov, mutagénov a reprodukčne toxických faktorov v pracovnom prostredí. O aké zmeny sa konkrétne jedná ?
Zmena v právnych predpisoch
Ako prvé si spomeňme novelu Zákona NR SR č. 355/2007 Z. z. (novelizovaným zákonom č. 120/2024 Z. z. s účinnosťou 01.06.2024). Na základe tejto novely bola doplnená povinnosť zamestnávateľov:
1. zabezpečiť schválenie pracovných činností spojených s výrobou, spracovaním, manipuláciou, skladovaním, prepravou a zneškodňovaním RTF na pracovisku príslušným orgánom verejného zdravotníctva (na činnosti súvisiace s prácou s RTF je potrebné požiadať súhlas príslušného RÚVZ najneskôr do 31.12.2024, doteraz sa schvaľovali len činnosti súvisiace s prácou s karcinogénnymi a mutagénnymi faktormi). Ak už máte vydané rozhodnutie o schválení spojených s výrobou, spracovaním, manipuláciou, skladovaním, prepravou a zneškodňovaním karcinogénnych a mutagénnych faktorov, je potrebné do 31.12.2024 požiadať o schválenie povolenia manipulácie a skladovanie RTF.
2. do zoznamu faktorov práce a pracovného prostredia, pri expozícii ktorých je zamestnávateľ povinný viesť a uchovávať evidenciu zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do druhej kategórie, tretej kategórie alebo štvrtej kategórie, je potrebné doplniť RTF.
3. zabezpečiť posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu výkonom lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci u zamestnancov, ak vykonávajú prácu zaradenú do 2. kategórie pre karcinogénne, mutagénne alebo RTF vo frekvencii raz za 3 roky, ako aj u fyzických osôb, ktoré sa uchádzajú o zamestnanie, ak budú vykonávať takúto prácu (najneskôr do 31. decembra 2024). Zároveň sa doplnila povinnosť zamestnávateľa zabezpečovať preventívne prehliadky u zamestnanca po skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu, ak o to zamestnanec požiada bývalého zamestnávateľa (iba pri prácach s rizikovými faktormi s neskorými následkami na zdravie, ktoré sú zaradené do tretej kategórie alebo štvrtej kategórie)
Dôležité ! Doterajšie právne predpisy neupravovali povinnosť zamestnávateľa zabezpečovať pre zamestnancov lekárske prehliadky vo vzťahu k práci pri expozícii karcinogénnym a mutagénnym faktorom a RTF v 2. kategórii. Toto už je však minulosťou.
Ak ste boli doteraz zvyknutí na NV SR č. 356/2006 Z. z., označte si, že toto nariadenie už neexistuje. Nahradené je novým NV SR č. 121/2024 Z. z. o ochrane zdravia zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou karcinogénnym faktorom, mutagénnym faktorom alebo reprodukčne toxickým faktorom pri práci. Účelom tohto nariadenia je zlepšiť bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov pri práci tým, že sa doplnili povinnosti zamestnávateľov súvisiace s ochranou zdravia pri práci a bezpečnosti pri práci, ktoré sa doteraz týkali len zamestnancov exponovaných pri práci karcinogénnym faktorom a mutagénnym faktorom aj o zamestnancov s expozíciou RTF.
Z dôvodu zmeny legislatívy je potrebné zo strany zamestnávateľa v zmysle § 3 NV SR č. 121/2024 Z. z. zabezpečiť posúdenie zdravotného rizika z expozície karcinogénnym, mutagénnym faktorom a RTF a vypracovanie posudku o riziku pracovnou zdravotnou službou.
Zároveň novelou Vyhlášky MZ SR č. 448/2007 Z. z. boli upravené kritériá pre kategorizáciu prác z hľadiska zdravotného rizika pre karcinogénne faktory, mutagénne faktory a RTF v kategóriách 1, 2, 3 a 4. Nanovo boli určené kritériá pre kategóriu 1 pre karcinogénne faktory, mutagénne faktory a RTF .
Vzhľadom na nové kritériá pre kategorizáciu prác z hľadiska zdravotného rizika v kategórii 1 a 2, je potrebné aby pracovná zdravotná služba aktualizovala kategorizáciu prác na pracoviskách, na ktorých sú zamestnanci exponovaní karcinogénnym faktorom, mutagénnym faktorom a RTF.
Čo sú to reprodukčne toxické faktory a prečo o nich hovoríme ?
Endokrinné disruptory (EDC) predstavujú skupinu chemických látok, ktoré majú schopnosť interferovať s hormonálnym systémom, čo môže mať vážne následky na reprodukčné zdravie. Tieto látky môžu znížiť produkciu, sekréciu a účinok hormónov, čo ovplyvňuje rast a vývoj jednotlivcov. Dôsledky expozície EDC sú reprodukčné poruchy, vývojové faktory, ktoré môžu spôsobiť aj abnormálne riziko určitých typov rakoviny. Štúdie ukazujú, že vystavenie endokrinným disruptorom pred alebo po narodení dieťaťa môže viesť k dysfunkciám v reprodukčných, vývojových a sexuálnych oblastiach. Týmto spôsobom sa EDC považuje za významné riziko pre reprodukčné zdravie.
Ťažké kovy, ako sú kadmium (Cd), arzén (As) a olovo (Pb), majú preukázateľné riziko poškodenia reprodukčného zdravia. Tieto prvky môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy, vrátane imunitnej nedostatočnosti, osteoporózy a neurodegenerácie. Mechanizmy toxicity ťažkých kovov často zasahujú do hypotalamicko-hypofyzárneho (HPG) systému, čo následne ovplyvňuje funkciu pohlavných orgánov. Dlhodobá expozícia môže spôsobiť zhoršenie plodnosti a reprodukčných funkcií u mužov aj žien, pričom vyplýva, že látka trvalá toxicita ťažkých kovov môže mať následky na reprodukčné zdravie.
Priemyselné chemikálie, ako napríklad bisfenol A (BPA) a pesticídy predstavujú významné reprodukčné riziká. Tieto látky, ktoré sú široko používané v rôznych priemyselných procesoch a spotrebiteľských výrobkoch, sú známe svojimi reproduktívnymi toxicitami. Napríklad, vystavenie chemikáliám ako endosulfán a fenarimol môže mať dopad na plodnosť a vývoj plodu. Dôsledky expozície týmto chemikáliám sú často závažné a môžu zahŕňať nielen reprodukčné poruchy. Vzhľadom na ich široké rozšírenie v priemysle je dôležité zvyšovať povedomie o rizikách spojených s týmito látkami a hľadať alternatívy, ktoré by mohli minimalizovať ich používanie.
Ochranné opatrenia a osvedčené postupy
1. Identifikujte zdroje reprodukčných toxických látok - oboznámte sa s bežnými zdrojmi reprodukčných toxických látok, ako sú určité chemikálie nachádzajúce sa v pesticídoch, ťažkých kovoch, rozpúšťadlách a plastoch. Napríklad ftaláty, často používané pri výrobe plastov, môžu narušiť hormonálne funkcie. Vykonajte dôkladný výskum a udržiavajte aktualizovaný zoznam látok, ktorým sa treba vyhnúť na pracovisku alebo v domácom prostredí.
2. Implementujte správne bezpečnostné protokoly - zaveďte a presadzujte bezpečnostné protokoly pri manipulácii s materiálmi, ktoré môžu obsahovať látky poškodzujúce reprodukciu. To zahŕňa používanie osobných ochranných prostriedkov (OOPP) ako sú rukavice, masky a okuliare, a zabezpečenie správneho vetrania v pracovných priestoroch. Napríklad, ak používate rozpúšťadlá, pracujte v digestore, aby ste minimalizovali riziko vdýchnutia.
3. Vzdelávajte zamestnancov - pravidelne uskutočňujte školenia s cieľom vzdelávať zamestnancov o rizikách spojených s toxickými látkami pre reprodukciu a o dôležitosti bezpečnostných postupov. Využite odborné workshopy alebo online kurzy na zvýšenie povedomia. Poskytnite napríklad informácie o účinkoch expozície olovu na reprodukčné zdravie a zabezpečte, aby zamestnanci rozumeli tomu, ako rozpoznať a zmierniť riziká.
4. Vykonajte hodnotenia rizík a pravidelné monitorovanie - vykonajte hodnotenia rizík s cieľom identifikovať potenciálne vystavenie toxickým látkam pre reprodukciu vo vašom prostredí. Pravidelne monitorujte kvalitu vzduchu, povrchovú kontamináciu a úroveň osobnej expozície. Implementácia pravidelných auditov môže pomôcť identifikovať oblasti na zlepšenie a zabezpečiť súlad s regulačnými normami a právnymi predpismi.
5. Propagujte zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom - presadzujte kultúru, ktorá podporuje zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom na podporu celkového reprodukčného zdravia. To zahŕňa ponúkanie flexibilného pracovného času, prístup k zdravotným zdrojom a wellness programy, ktoré sa zameriavajú na znižovanie stresu a zdravý život. Spoločnosti by napríklad mohli sponzorovať workshopy o výžive a reprodukčnom zdraví, ktoré by zamestnancom pomohli urobiť informovaný výber životného štýlu, ktorý zníži ich celkové riziko.
Čo by ste ako zamestnávateľ mali teraz vykonať ?
1. znova vypracujte posudok o riziku pre pracovné činnosti s expozíciou karcinogénnym, mutagénnym a RTF faktorov
2. aktualizujte kategorizáciu prác
3. zabezpečte posúdenie zdravotného stavu zamestnancov, ktorí vykonávajú pracovné činnosti s expozíciou karcinogénnym, mutagénnym a RTF faktorov, ktoré boli zaradené do kategórie prác 2 najneskôr do 31.12.2024
4. požiadajte o vydanie rozhodnutia RÚVZ pre výrobu spojenú so spracovaním, manipuláciou, skladovaním, prepravou a zneškodňovaním RTF faktorov do 31.12.2024.