Očkovanie proti chrípke

03.11.2023

Chrípka je vírusové ochorenie s typicky sezónnym výskytom od októbra do konca apríla, čo je tzv. chrípková sezóna. Rozlišujeme tri typy vírusov chrípky označované ako A, B, C. Kým vírusy chrípky typu B a C vyvolávajú infekcie len u človeka, vírusy chrípky A boli izolované aj z rôznych zvierat, najmä vtákov, prasiat a koní. Vírusy chrípky, najmä typu A, sú unikátne tým, že sú nesmierne premenlivé. V priebehu niekoľkých mesiacov dochádza k drobným lokálnym modifikáciám génov, čo má za následok každoročné epidémie medzi ľuďmi. Najlepším preventívnym opatrením proti chrípke je zvýšená osobná hygiena a časté umývanie rúk, zdravý životný štýl a posilňovanie imunity a v neposlednom rade očkovanie. 

Príznaky, že máte chrípku

Chrípka sa prejavuje ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, horúčkou 39 – 40 stupňov. Chorí pociťujú celkovú slabosť, únavu, malátnosť, majú bolesti svalov a kĺbov, najmä rúk a nôh. Vzniká zápal sliznice nosa, nosohltanu, hrtanu, priedušnice a priedušiek a objavuje sa aj suchý kašeľ a nádcha. V prípade bežného zdravého jedinca príznaky do týždňa odoznejú, hoci únava a slabosť môžu pretrvávať dlhšie. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch týždňov od prvých príznakov.  Chrípka je nebezpečná pre riziko zhoršenia už existujúceho ochorenia s následným pľúcnym, obličkovým či srdcovým zlyhaním. 

Rizikové osoby s inými chronickými ochoreniami, onkologickí pacienti, pacienti s autoimunitnými ochoreniami a seniori sú ohrození vznikom komplikácií, ako je napríklad pneumónia, zápal ucha, prínosových a čelových dutín, nosa, zápal priedušiek a i.

Prečo sa dať zaočkovať proti chrípke ? 

V období od septembra do novembra je ideálny čas na očkovanie proti chrípke. Očkuje sa jednou dávkou a účinná ochrana nastupuje cca 10 až 14 dní po očkovaní, avšak táto ochrana nie je natrvalo. Hladina protilátok, ktorá sa vytvorí po očkovaní, časom klesá a môže byť príliš nízka na to, aby Vám poskytla ochranu proti chrípke aj na nasledujúci rok. Chrípkové vírusy taktiež neustále podliehajú genetickým zmenám a imunita získaná po predchádzajúcej chrípkovej infekcii alebo po očkovaní v predchádzajúcom roku nemusí ochrániť pred zmenenými, novými  chrípkovými vírusmi. Keďže sa chrípkový vírus mení, očkovacia látka musí byť každý rok podaná znova, aby obsahovala najaktuálnejšie kmene vírusu chrípky vyskytujúce sa v tom roku. Aké sú výhody očkovania proti chrípke ? Samozrejme je to ochrana proti vírusu chrípky, nižšie riziko absencie v práci, taktiež chránite svoje okolie, hlavne rizikové osoby, malé deti a tehotné ženy. Ľudia s chronickými ochoreniami sa očkovaním chránia pred vznikom závažných komplikácií. Očkovanie je tiež veľmi odporúčané pracovníkom v zdravotníctve a sociálnej práce. 

Kto by sa nemal očkovať ? 

Očkované by nemali byť osoby, ktoré majú kontraindikáciu uvedenú v príbalovom letáku očkovacej látky. Očkovanie sa má odložiť u osôb s horúčkovým ochorením alebo inou akútnou infekciou. Očkované by nemali byť ani osoby alergické na slepačie vajcia. Dnes však sú už k dispozícii vakcíny pre alergikov, pri výrobe ktorých sa vírus pomnožuje na iných bunkách ako slepačieho pôvodu, kedže tie sa bežne používajú pri výrobe vakcíny. Očkovanie sa všeobecne neodporúča ženám v prvom trimestri tehotenstva a deťom mladším než 6 mesiacov.

Očkovanie proti chrípke má len veľmi mierne až zanedbateľné vedľajšie účinky, alebo sa tieto neobjavia vôbec. Ak máte možnosť sa dať zaočkovať, zvážte toto očkovanie, obzvlášť ak patríte medzi rizikové osoby, alebo medzi osoby, ktoré sú vystavené zvýšenej expozície chorým osobám pri výkone práce. Pozitíva a benefity tohto očkovania presahujú možné negatívne vedľajšie účinky. 

Zdravotné poistovne poskytujú aj možnosť preplatenia nákladov na nákup očkovacej látky.

Mgr. Lenka Chudá, PhD. - Verejná zdravotníčka, BT

Páčil sa Vám tento článok ? Zdieľajte ho s ostatnými !